School Login Host Family Login Student Login
Hakkımızda Yaz Okulları Promosyonlar Downloads Foto Galeri Fiyat Listesi Referanslar İletişim
Bookmark and Share
Malta Amerika Avusturya Avusturalya İngiltere İtalya Kanada Almanya Fransa
         
   Eğitim Programları
   Okullar
   Yaz Okulları
 Buradasınız | Anasayfa | İtalya | Üniversite Eğitimi
   İtalya > Üniversite Eğitimi
    Üniversite Eğitimi

İTALYA’DA EĞİTİM SİSTEMİ

İtalyanlar için eğitimin kundakta başladığı inancı pratikte de uygulanmaktadır. 1-3 yaş arası çocukların gittiği Asilo Nido, 3-4 yaş arası çocukların gittiği Scuola Materna denen okullar vardır.

Temel eğitim 13 yıldır. Bizdeki ilkokula denk gelen Scuola Elementare 5 yıl, ortaokula denk gelen Scuola Media 3 yıl, liseye denk gelen Scuola Superiore 5 yıl sürer. Liseler  normal lise (Liceo) ve teknik lise (Tecnico İstituto Profesyonale) olarak sınıflanmaktadır.

Lisans Eğitimi

İtalya’da Lisans eğitimi 3 yıl sürer. Eylül-ekim aylarında başlayan eğitim yılı ocak-şubat aylarında yarı dönem tatiline temmuzda yaz tatiline girer. Öğrencinin dersteki başarısı ağırlıklı olarak sözlü sınavlarla değerlendirilmekle beraber yazılı sınavlar da yapılabilmektedir. Öğrenciye ayrıca sınav tarihleriyle ilgili de ilan edilen birkaç seçenekten kendisine uygun olanı seçme şansı verilmektedir.

Eğitimde sağlanan esneklikler dışında üniversiteler öğrencilerine üniversite bünyesinde yarı zamanlı iş imkanları sağlamaktadır. Gördüğünüz gibi sistem öğrencilerin hayatını kolaylaştırmak üzerine kuruludur. Öyleyse düşük harçlarla sunulan bu ayrıcalıktan neden faydalanmayasınız !

Yüksek Lisans

İtalya’da master programları 1 veya 2 yıl sürer. İngilizce eğitim sunulan programlar da mevcuttur.

Giriş Koşulları

Yabancı öğrencilerin üniversite eğitimine başlayabilmesinin ön koşulu 8 yıl zorunlu  eğitim ve 4  yıl lise eğitimini kapsayan 12 yıllık eğitimi tamamlamış olmaktır. 4 yıllık lise eğitimine hazırlık sınıfı dahil değildir. Lise eğitimini 3 yılda tamamlamış adayların İtalyan üniversitelerinde eğitim alabilmesi için de bir çözüm düşünülmüş ve kendi ülkesinde üniversite 1. sınıfı başarıyla tamamlamış olmaları şartıyla  aynı veya farklı bir bölüme - diğer koşulları da yerine getirdiği takdirde -  başvuru yapabileceği çözümü getirilmiştir.

Adaylar mezuniyet yılında da başvuru yapabilirler. Bu durumda başvuruları sırasında diplomaları yerine okul müdüründen alınmış, öğrencinin devamlılığını bildiren ve diploma ile değiştirilmek üzere  bir yazı sunuyoruz. Öğrencinin diplomasının İtalyan eğitim sistemine denkliği konsolosluk tarafından değerlendirilerek belirtilir.

Mayısın ilk haftası – haziranın ilk haftası arasında İtalya Konsolosluğu aracılığıyla yapılan üniversite ön başvuruları için gerekli şartlar :

1)    8 yıl zorunlu eğitim + 4 yıl lise eğitimi (hazırlık sınıfı hariç) olmak üzere 12 yıllık eğitimi tamamlamış veya mezuniyet yılında olmak

2)    ÖSS’de barajı geçmiş olmak

3)    Üniversite eğitimi alabilecek seviyede İtalyanca bilgisine sahip olduğunu Konsolosluk tarafından mayısın 2. haftası düzenlenen yazılı ve sözlü sınavla kanıtlamış olmak

4)    Ön başvurunun ardından başvurulan üniversitenin eylül başında yapılan yazılı -sözlü Genel Kültür ve Dil sınavlarında başarılı olmak

Education Camp, İtalya Üniversitelerine yerleştirme başvurularını Nisan sonuna kadar almaktadır. Education Camp danışmanlarının size verdiği en doğru bilgilerle temin ettiğiniz evraklardan oluşacak dosyanız konsolosluk aracılığıyla öğrenim görmek istenilen bir üniversiteye gönderilir. (Başvuru tek bir üniversiteye yapılır, kabul alınmadığı durumda 2. bir üniversiteye başvuru yapılabilir.) Ön başvuru okul tarafından değerlendirilerek temmuz sonu ağustos başı yine konsolosluk aracılığıyla size sınav davetiyesi gönderir. Davetiyenin konsolosluğa ulaşması ile birlikte vize başvurusu için hazırlıklar yapılır  ve bu aşamada da Education Camp elbette size danışmanlık vermeye devam edecektir. Üniversite tarafından belirlenen tarihte Eylülün ilk haftası yapılan sınav Genel Kültür ve İtalyanca konularındadır. Sınav sonuçlarıyla birlikte üniversitenin kabulü veya reddi yine konsolosluk aracığıyla tarafınıza bildirilir. Kabul alınması durumunda öğrenci, eğitim vizesi alarak  İtalya’daki eğitimine başlayabilir ancak İtalya’ya vardıktan sonraki 1 hafta içerisinde Emniyet Müdürlüğü’nden öğrenci oturum iznini almalıdır.

Education Camp Broşürü

E-Bülten
İsminiz :
E-Posta :
2012 Yaz Okulları

© 2009 education camp Hakkımızda | Kayıt Formu | Bilgi İstek Formu | İletişim