School Login Host Family Login Student Login
Hakkımızda Yaz Okulları Promosyonlar Downloads Foto Galeri Fiyat Listesi Referanslar İletişim
Bookmark and Share
Malta Amerika Avusturya Avusturalya İngiltere İtalya Kanada Almanya Fransa
         
   Eğitim Programları
   Okullar
   Yaz Okulları
   Work and Travel
 Buradasınız | Anasayfa | Amerika | Üniversite Eğitimi
   Amerika > Üniversite Eğitimi
    Üniversite Eğitimi

Amerika’da üniversite sistemi öğrencilerin bireysel yeteneklerini geliştirme, sorumluluk verme, araştırma, proje üretme ve öğrenciler arası rekabeti geliştirmeye odaklıdır. ABD’de yaklaşık 3000 üniversite ve kolejde eğitim almak mümkündür. Üniversiteler devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler olarak ikiye ayrılmaktadır. İki türde de eğitim kalitesinde bir fark olmamakla birlikte, eğitim ücretlidir. Ancak devlet üniversitelerinin fiyatları özel üniversitelere kıyasla daha ekonomiktir.

Hazırlık Eğitimi: üniversitelere kabul için yeterli olmayan öğrenciler ‘foundation’ adı altında bir akademik yıl (6-8 ay) süren hazırlık eğitimi alırlar. Bu eğitim süresince öğrenciler hem İngilizcelerini geliştirir hem de üniversite eğitimi için gerekli birtakım temel dersler alırlar. Amerika’da hazırlık eğitimi zorunlu değildir, eğer öğrencinin İngilizce seviyesi yeterli ise direkt birinci sınıftan eğitimine başlayabilir. Bu hazırlık kursları yönlendirdiğimiz dil okulları tarafından verilmektedir.

İki Yıllık Ön Lisans Eğitimi: Community college, junior college ya da technical institute olarak da adlandırılan bu okullar lise eğitiminin üzerine verilen 2 yıllık üniversite eğitimini içerir. Türkiye’deki meslek yüksek okullarıyla denktir. Bu okullarda eğitim ücreti daha ekonomiktir  ve yıllık ortalama $10.000-$15000 olup kabul koşulları daha kolaydır. Eğitimini başarıyla bitiren öğrenciler ön lisans diploması(associate degree) almaya hak kazanarak kısa zamanda meslek sahibi olabilir ya da aldıkları krediyi üniversiteye transfer ederek  3. yıldan  üniversite eğitimine devam edebilirler ve 4 yılı tamamlayarak lisans diploması(bachelor’s degree) alabilirler.

Lisans Eğitimi: Amerika’da lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir, program türüne göre Bachelor of art ya da Bachelor of science olarak adlandırılır. Lisans diploması sahibi olabilmek için 120 kredilik ders almak gerekmektedir. Genel olarak ilk 2 yıl giriş dersleri ve son 2 yıl seçilen bölümle ilgili uzmanlık dersleri verilmektedir.Uzmanlaşılan alana major denmektedir. Öğrenciler isterlerse çift ana dal yani double major yapabilmektedir. Sonbahar ya da kış döneminde başlanılan okulların ücretleri özel üniversitelerde $15000- $30000 arasında iken, devlet üniversitelerinde $6000-$15000 arasında değişmektedir.

Lisans Eğitimi Katılım Koşulları:

1-      Tüm uluslararası öğrencilerin İngilizce seviyelerini TOEFL alarak belgelemeleri gerekir.İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrencilerin öncelikle genel İngilizce dil kursuna ve ardından TOEFL sınav hazırlık kursuna gitmeleri gereklidir.

2-      Öğrencilerin Amerika’da  lisans eğitimi alması  için TOEFL aldıktan sonra SAT sınavından 600 ve üzeri puan almaları gereklidir.Ayrıca mezun oldukları liseden aldıkları diploma notu da önemlidir.

3-      Öğrencilerin  Amerika'da lisans eğitimi için lise öğretmenlerinden referans mektubu almaları gerekir.Kabullerde alınan referans mektupları çok önemlidir.

4-      Öğrencilerin hedef ve beklentilerini,neden o üniversitenin ilgili bölümünde  okumak istediklerini açıklayan ayrıntılı bir niyet mektubu yazmaları gerekmektedir.

5-      Uluslararası öğrencilerden Amerika’da kaldıkları süre boyunca eğitim ve yaşam giderlerini karşılayabileceklerine dair teminat mektubu gerekmektedir.

Amerika’da "Üniversite Yerleştirme" danışmanlık hizmetimizden  "Dil Kursu ve Sınav Hazırlık Kursları" almak için Education Camp Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. 

Education Camp Broşürü

E-Bülten
İsminiz :
E-Posta :

© 2009 education camp Hakkımızda | Kayıt Formu | Bilgi İstek Formu | İletişim