School Login Host Family Login Student Login
Hakkımızda Yaz Okulları Promosyonlar Downloads Foto Galeri Fiyat Listesi Referanslar İletişim
Bookmark and Share
Malta Amerika Avusturya Avusturalya İngiltere İtalya Kanada Almanya Fransa
         
   Eğitim Programları
   Okullar
   Yaz Okulları
   Kanada Rehberi
 Buradasınız | Anasayfa | Kanada | Yaşam Koşulları
   Kanada > Yaşam Koşulları
    Yaşam Koşulları

Aşağıda Kanada’daki günlük ortalama masraflarınızdan bir kaç örnek bulabilirsiniz.
• Şehir içi otobüs bileti tek yön  2.00$ - 3.00$
• Şehir içi telefon ücretleri 0.25$
• Restoranda bir kişilik ortalama yemek ücreti  10.00$ - 25.00$ 
• Sinema 8.50$ - 12.00$
• Kanada içi posta pulu 0.52$
• Uluslarası Posta Pulu (mektup) 1.55$

Vergi
Bazı eyaletler servis ve ürünler üzerinden eyalet vergisi uygularlar. Bütün eyaletler Federal Goods & Services Tax (GST) vergisini öderler, bu genellikle alışverişin % 6'sıdir. Ziyaretçi olarak ödediğiniz verginin bir kısmı size Kanada’dan dönüşünüzde iade edilir. Bunun için bir takım kısıtlamalar vardır ve faturalarınızın aslını göstermeniz gerekir. Daha fazla bilgi için Revenue Kanada'ya ya da devam ettiğiniz eğitim kurumuna başvurabilirsiniz. GST geri ödeme formlarını havaalanlarındaki danışma masalarında ve alışveriş merkezlerinin çoğunda bulabilirsiniz.

Para ve Ölçü Birimleri
Kanada ölçü olarak metre birimini kullanır. Para birimi ise Kanada Dolarıdır ve 1 Kanada Dolari 100 sent eder. En yaygın kullanılan kağıt paralar 5$, 10$, 20$,50$ ve 100$'lık banknotlardır. Bozuk paralar da 1 sent (pennies), 5 sent (nickels), 10 sent (dimes), 25 sent (quarters), 1$ (loonies) ve 2$ (twonies) dır. 1$ ve 2$ demir paralar son 10 yılda yürürlüğe girmiştir ve koleksiyoncular için de oldukça önemli olan 1$ ve 2$ kağit Kanada Dolarları hala kullanımdadırlar. Kanada kağıt paralarının her birimi farklı renklere sahiptir.

Bankalar ve Döviz Kurları
Bankalar en yüksek döviz bozdurma kurlarına sahiplerdir, bazıları para ve yolculuk çeklerini bozmak için belirli bir miktar ücret kesebilirler ve fiyatların içine genellikle vergi dahil değildir. Kanada’ya gitmeden önce bir miktar Kanada doları almanız yararlı olacaktır, çünkü bankalar yalnızca Pazartesi - Cuma günleri 9:00 - 17:00 saatleri arasında açıklardır. Başka yerlerde parayı bozdurmak daha yüksek maliyetli olabilir. Oteller, magazalar ve döviz büroları, ya para bozdurma karşılığında yüksek komisyon alırlar ya da düşük kurdan bozarlar. Nereye giderseniz gidin paranızı değiştirmeden önce servis ücretinin ne oldugunu ögrenmeniz yararlı olacaktır.

Mağaza ve işletmelerin tamamı Kanada Dolarını, turistik bölgelerinde bulunanlardan bazılari ise Amerikan dolarını kabul eder. Bütün para birimlerinin Kanada dolarına çevrilmesi gerekir.

Bankamatikler (ATM)
Ögrenciler Kanada'da şubeleri bulunan pek çok bankanın ATM'lerini rahatlıkla kullanabilirler. Büyük şehirlerde bankaların ATM'lerini bulmak çok kolaydır ve kullanım açısından kredi kartları ve seyahat çeklerinden daha rahattır. Kolaylıkla normal bir banka kartı veya kredi kartlarından birisiyle ATM'lerden para çekebilirsiniz. Ayrıca, Kanada'daki bir bankada hesap açtırıp ATM kartı almanız da mümkündür. Kanada'da ATM'ler yiyecek ve giyecek satın almak amacıyla  birçok mağazada kullanilabilir.

Bankalar döviz bozdurmadan, pasaportların saklanması amacıyla kullanılan kasalara ve tasarruf hasabı açmaya kadar müşterilerine çok çeşitli hizmetler sunmaktadırlar. Pek çok Kanadalı, bankalar tarafından verilen ve ödeme yapmayı sağlayan en etkin araç olarak kişisel çekler kullanır.

Seyahat Çekleri ve Kredi Kartları
Seyahat çekleri seyahat ederken güvenlik sebepleriyle tavsiye edilen bir para şekli olup büyük Kanada bankalarından satın alınılabilir. Çalınma ya da kaybolma durumunda seyahat çeklerini kolaylıkla yerine koymak mümkündür. Pek çok dükkan, otel, restoran ve eğlence yerleri kredi kartlarını kabul ettikleri gibi seyahat çeklerini de kabul eder.

Yapılan işlemler için kredi kartınızı kullandığınız gündeki döviz kuru geçerli olur ve harcamalarınız otomatik olarak kredi kartınızın faturasına işler. Öğrenciler Kanada'ya gittikleri zaman kredi kartı için başvuruda bulunabilirler, fakat yapılan giderler ay sonunda ödenmelidir ve faturaların ödenmeyen harcamalarına faiz işler.

 

Education Camp Broşürü

E-Bülten
İsminiz :
E-Posta :

© 2009 education camp Hakkımızda | Kayıt Formu | Bilgi İstek Formu | İletişim