School Login Host Family Login Student Login
Hakkımızda Yaz Okulları Promosyonlar Downloads Foto Galeri Fiyat Listesi Referanslar İletişim
Bookmark and Share
Malta Amerika Avusturya Avusturalya İngiltere İtalya Kanada Almanya Fransa
         
   Eğitim Programları
   Okullar
   Yaz Okulları
   Kanada Rehberi
 Buradasınız | Anasayfa | Kanada | IELTS Sınav Programları
   Kanada > IELTS Sınav Programları
    IELTS Sınav Programları

IELTS yurtdışında eğitim almayı düşünen ya da İngilizce düzeyini öğrenmek isteyenlerin katıldığı İngilizce yeterlilik düzeyini saptamaya yönelik bir sınavdır. Türkiye’deki bir çok kurumun yanı sıra İngiltere, Amerika, Avustralya ve Kanada’daki üniversiteler bu sınavı belirleyici olarak kabul etmektedir. 

Akademik İngilizce

Dil eğitimi anlamında yeterli eğitimi aldığınıza ve artık sıranın lisans veya lisans üstü eğitime geldiğine inanıyorsanız, önce dil yeterliliğinizi test etmeli, daha sonra danışmanınız aracılığıyla size uygun akademik enstitülerde yerinizi almalısınız. Akademik dil becerilerinizi sınayacak ve akademik eğitiminizin kabulünde size sayısız fırsat sağlayacak çeşitli seviye belirleme testleri yapılır. Bunlar sırasıyla şöyledir:

IELTS nedir?

İngilizce’nin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce dil seviyesini ölçmek için hazırlanmış uluslararası İngilizce yeterlilik  sınavdır.

IELTS, British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilen bir dil sınavıdır.

IELTS  Türkiye'de, İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulanır fakat bu sınavın bütün başvuru işlemleri sadece British Council İstanbul ofisinden yapılmaktadır.

IELTS, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika gibi birçok ülkedeki üniversite ve şirketler tarafından kabul edilmektedir.  Türkiye’de IELTS’i kabul eden üniversite ve şirket sayısı ise gün geçtikçe artmaktadır. Örneğin: Boğaziçi, Bilkent, Bilgi, Yeditepe Üniversiteleri ve THY, Yapı Kredi ve Akbank gibi. Ayrıca göçmenlik büroları ve devlet kurumları da IELTS sınavını tanımaktadır.

IELTS Sınavı Academic ve General Training olmak üzere iki modül seçeneğine sahiptir. General Training modülü genelde göçmenlik başvuruları için tercih edilir, Academic modül ise eğitim alanında yapılan başvurularda tercih edilmektedir. IELTS sınavını hangi modülde almanız gerektiğini, mutlaka sizden bu sınavı almanızı isteyen kuruma sorarak emin olunuz.

Sınav Formatı

IELTS Sınavı Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Konuşma bölümü hariç, toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır.

 1. Dinleme  : 4 bölüm – 40 soru – 30 dakika
 2. Okuma    : 3 bülüm – 40 soru – 60 dakika
 3. Yazma    :  2 bölüm – 60 dakika

           Bölüm 1: 150 kelime

           Bölüm 2: 250 kelime

 1. Konuşma : 3 bölüm – 11-14 dakika

Sınav Gününde Götürmeniz Gerekenler

 • 8 sayfa başvuru formu (doldurarak, sınav yerine götürülecek olan form) PDF
 • 2 Adet Resimli Kimlik Belgesi ( Nüfus Cüzdanı, Pasaport, Ehliyet ve Resimli İkametgah Belgesi olabilir.)
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 Adet vesikalık fotoğraf

EK BİLGİLER:

 • IELTS sınav sonuçları 2 yıl için geçerlidir.
 • Sınavın sözlü bölümü sınav tarihinde 1 hafta önce ya da sonra gerçekleşebilir. Sınav programınızı yaparken lütfen bu noktayı göz önünde bulundurunuz.
 • British Council sınav tarihlerinde ve fiyatlarında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Ancak bu değişiklikler kayıt olmuş adayları etkilemez.
 • Kayıtlar sınav gününden en geç 6 hafta öncesine kadar kabul edilir. Kontenjan olduğu takdirde, sınav tarihinden önceki 6 hafta içinde gerçekleşen başvurular gecikme bedeline tabii tutulur.

*Bu bilgilerin tamamı British Council resmi sitesinden alınmıştır. Ayrıntılı bilgi için http://www.britishcouncil.org/tr/turkey-learning-exams-ielts-home.htm linkine bakınız.

Kanada’da sınav programları hakkında detaylı bilgi almak ve diğer yurtdışı eğitim imkanlarından ücretsiz yararlanmak için Education Camp ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. 

Education Camp Broşürü

E-Bülten
İsminiz :
E-Posta :

© 2009 education camp Hakkımızda | Kayıt Formu | Bilgi İstek Formu | İletişim