School Login Host Family Login Student Login
Hakkımızda Yaz Okulları Promosyonlar Downloads Foto Galeri Fiyat Listesi Referanslar İletişim
Bookmark and Share
Malta Amerika Avusturya Avusturalya İngiltere İtalya Kanada Almanya Fransa
         
   Eğitim Programları
   Okullar
   Yaz Okulları
   Kanada Rehberi
 Buradasınız | Anasayfa | Kanada | Para ve Banka Hizmetleri
   Kanada > Para ve Banka Hizmetleri
    Para ve Banka Hizmetleri

Kanada’da bankalar oldukça güvenilirdir. Her işlem ücrete tabidir.

Banka Hesapları

Kanada, bankalar ve finans kurumları açısından size pek çok seçenek sunmaktadır. Ancak genelde hepsinin verdiği hizmetler aynı. Bu yüzden size hizmet verecek bankayı seçerken dikkat edeceğiniz tek şey evinize veya işyerinize yakın olması. Çek karnesi alabilme için önce bankada bir hesap açtırmak zorundasınız. Yerleşim belgelerini ve pasaportunuzu gösteren her göçmen banka hesabı açtırabilir. Hesap açtırdıktan sonra size bir çek karnesi vereceklerdir. Bankamatik kartınız da en kısa zamanda adresinize ulaşacaktır.


Kredi Kartları

Yeni bir ülkeye yerleştiğinizde daha önceden sahip olduğunuz kredi kartlarınızı bu ülkede kullanma şansınız olmayabilir. Pek çok göçmen hatta Amerika’dan gelen göçmenler bile kanada’da kredi kartı alma konusunda zorluk yaşayabilirler. Bu sorunu yaşamamak için aşağıdaki yollara başvurabilirsiniz.
• Kendi ülkenizdeki bankanıza kredi kartınızı Kanada’ya transfer etmesi talebinde bulunabilirsiniz.
• Kanada’daki bankadan tasarruf hesabınızı kullanabilecekleri bir kredi kartı isteyebilirsiniz.
• Gazetelere, dergilere abone olun. Böylece bankalar size kredi kartı teklifinde bulunacaklardır.

Pek çok mağazada, kredi kartı geçerlidir . Ayrıca ATM’lerden elektrik, su, telefon vs, faturalarınızı da ödeme imkanınız vardır. Çekle ödemek zaman kaybına yol açacaktır. Çek yazarken kimliğinizi veya sürücü belgenizi göstermek zorundasınız. Hesabınızda bulunandan daha fazla miktarda para çekmeye kalkarsanız, bankamatik bunu kabul etmeyecektir. Ayrıca karşılıksız çek yazarsanız, hem yazdığının kişinin bankasından hem de kendi bankanıza tazminat ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Kanada’daki ATM’ler diğer sistemlere Via Cirrus and Plus şebekeleri ile bağlıdır. Bu şebekelere rağmen başka bir bankanın ATM’sinden para çekerseniz yaklaşık $1,50 ‘lik bir ücret ödemek durumunda kalırsınız. Eğer yabancı bir bankada hesabınız varsa Kanada’da bu bankanın ATM’sinden para çekebilmeniz mümkün. Ancak döviz kurları bu işlemlerin bazen çok maliyetli olabilmesine yol açmaktadır.

Kanada’ya ve Kanada Dışına para Transferleri

Kanada’da döviz kontrolleri yapılmamaktadır. Kanada’dan Türkiye’ye para transferi yapabilmeniz mümkün. Bu tür işlemler için yaklaşık $15-25 arası ücret alınmaktadır. Bu miktar yapılacak miktara göre değişklik gösterebilir.Ancak elektronik transfer daha pahalıya mal olmaktadır.

Belli Başlı Bankalar

TD Kanada Trust : http://www.tdcanadatrust.ca

Bank of Montreal Bankası : www.bmo.com

Nova Scotia Bankası: www.scotiabank.ca

RBC Finans Grubu: 200 Bay St. , Toronto, ON M5J 2J5 ; Tel No: 416 974 5151
Fax : 416 955 7800 ; www. rbc. com

Para

Bir kanada doları 100 cent tir. 1 sentlik peniler, beş sentlik nikeller, 10 sentlik bozukluklar ve 25 sentlik çeyreklikleri 1 ve 2 dolar demir paraları vardır. Kanada dolarının tura yüzünde dalgıçkuşu kabartması vardır. $5, $10, $20, $50, $100, $500 ve $1000’lik banknotlar vardır.500 ve 1000 dolarlık banknotlar kanadalılar tarafından günlük yaşamda pek kullanılmamaktadır.

Education Camp Broşürü

E-Bülten
İsminiz :
E-Posta :

© 2009 education camp Hakkımızda | Kayıt Formu | Bilgi İstek Formu | İletişim