School Login Host Family Login Student Login
Hakkımızda Yaz Okulları Promosyonlar Downloads Foto Galeri Fiyat Listesi Referanslar İletişim
Bookmark and Share
Malta Amerika Avusturya Avusturalya İngiltere İtalya Kanada Almanya Fransa
         
   Eğitim Programları
   Okullar
   Yaz Okulları
   Kanada Rehberi
 Buradasınız | Anasayfa | Kanada | Öğrenci Vizesi
   Kanada > Öğrenci Vizesi
    Öğrenci Vizesi

Öğrenci Vizesi

Öğrenci izni / vizesi işlemleri Kanada’nin Göçmenlik ve Mülteci Koruma Yasası ve Mevzuat doğrultusunda yürütülür.

Kanada’da okumak isteyen her kişi vize görevlisinden yazılı bir onay almak zorundadır. Kanada’da eğitim görmek için izin belgesi almak isteyen müracaatçılar, başvurularındaki bilgilerle vize görevlisini;

 • Kendi ülkerine geri döneceklerine ve Kanada’da kalma amacı taşımadıklarına,
 • Sağlık durumlarının iyi olduğuna (kendilerinden sağlık muayenesinden geçmeleri talep edilebilir),
 • Herhangi bir sabıkalarının bulunmadığına ve güvenlik riski oluşturmadıklarına,
 • Kanada’da bulundukları süreyi karşılayabilecek maddi olanaklara sahip olduklarına,
 • Resmi ve onaylanmış bir eğitim kuruluşundan kabul edildiklerine,
 • Kanada’da çalışma izinleri olmadığı takdirde çalışmayacaklarına,

ikna etmeleri gerekir. Yukarıda belirtilen kriterlere uymayan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.

DİKKAT: Gidilecek kurs altı aydan kısa bir süre içinde tamamlanacaksa öğrenci izni yerine ziyaretçi vizesi (Temporary Resident Visa) almanız gerekmektedir. Eğer başvurduğunuz kurs altı ay, ya da daha kısa bir süre içinse fakat sonradan başka bir programa da devam etmeyi düşünüyorsanız Kanada’ya gitmeden önce öğrenci izni almanız gerekmektedir. Bu sayede Kanada sınırları içindeyken öğrenci olarak kalış sürenizi uzatabilirsiniz. Aksi takdirde öğrenci vizeniz yoksa, tekrar Kanada sınırları dışından başvurmanız gerekir.

Nasıl Başvuracaksınız

Başvurunuzu Education Camp Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı yetkilileri posta yoluyla (kuryeğkargo), Ankara’daki Elçiliğe teslim eder. Elçilik postada kaybolan evraklar için mesuliyet kabul etmez. Başvurular tatil günleri dışında Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe sabahları saat 09:00 ile 11:30 arasında kabul edilir.

İstanbul’daki Kanada Fahri Başkonsolosluğu öğrenci vizesi başvurularını almaz. İmzalanmamış, tam doldurulmamış ve İngilizce ya da Fransızca olarak cevaplanmamış formlar iade edilir. Bu hatalar başvurunuzun işlem süresini geciktirir. Başvurunuzun sonucunu masrafı tarafınızdan karşılanacak şekilde size göndermemizi isterseniz bunu yazılı olarak bildirmeniz gerekir.

Önemli Hatırlatmalar

Kanada’da altı ay ya da daha uzun bir süre okumak isterseniz Elçilik sizi sağlık muayenesine tabi tutacaktır. Söz konusu muayenin sonuçları doktora gitmenizden 4 ile 6 hafta sonra Elçiliğe ulaşır.

Québec eyaletinde okumaya karar verdiyseniz Québec’ten gelen bir kabul belgesi sunmanız gerekmektedir. Bu formu ya da bu formdan muaf olduğunuzu Kanada’da seçtiğiniz okul size bildirmelidir.

Ödemeler Nasıl Yapılır

Başvuru ücretleri başvurunuzu işleme almak için alınır. Başvurunuzun reddedilmesi ya da vazgeçmeniz durumunda dahi para iadesi yapılmaz. Öğrenci izni için alınan işlem ücreti: 125 Kanada Doları’dır. Bu miktar çok girişli vize ücretini de kapsar. Öğrenci izni için gereken doğru miktarı Türkiye’deki herhangi bir Garanti Bankasi şubesinden 181-9091287 CAD no’lu hesaba yatımanız gerekir. Ödemeler Kanada Doları olarak yapılmalıdır. Bankadan alacağınız dekontun aslınıda mutlaka başvurunuzla birlikte Education Camp yetkililerine teslim ediniz. Eğer ödemenizi Garanti Bankasi ’na şahsen yapmıyor, bankanızdan elektronik transfer ile yaptırıyorsanız transfer masrafı düşüldüğünde göndermiş olduğunuz miktarın eksilmediğine dikkat ediniz. Başvuru ödemesi tam ve doğru yapılmadığı sürece başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır.

Sağlık Kontrolü

Kanada’da 6 ay ya da daha uzun süre okumak isterseniz elçilik sizi sağlık muayenesine tabi tutacaktır. Bu muayenenin sonuçları doktore gitmenizden 4 ile 6 hafta sonra elçiliğe ulaşır.

İşlem Süresi

Ziyaretçi vizesi verilme işlemleri büyükelçiliğin vize departmanı yetkisindedir. T.C. vatandaşları için vize aynı gün sonuçlandırılmaya çalışılır ancak tıbbi muayene sonuçları 4- 6 hafta sürmektedir bu yüzden tüm öğrencilere gidiş tarihlerinden birkaç ay önce başvurmaları önerilmektedir.

Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

 1. Ziyaretçi vizesi başvuru formu
 2. 18 yaşından büyük herkes için ek aile bilgi formu ve eğitim ve iş geçmişi formu.
 3. Başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren orijinal banka dekontu
 4. Çalışma saatleri içerisinde başvuru sahibine ulaşılabilecek telefon numaraları
 5. En az 6 ay geçerli pasaport ve ilk 4 ve son sayfalarının fotokopisi
 6. Son 6 ay içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf
 7. Okul, konaklama ve diğer masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren maddi destek bilgileri. (kişi başına ve eğitim kişi başına 10000 Kanada Doları. Kendinize ya da eğitim masraflarını karşılayacak kişiye ait maaş bordrosu, hizmet süresi, çalışma belgesi, ticari sicil kaydı, vergi levhası, son 1 yıl içindeki banka dökümleri
 8. Ziyaretin amacını açıklayan bilgi: Kanada’da ziyaret edeceğiniz kişilerden davet eden kişinin adı, adresi, telefon ve faks numarası ve sizinle olan bağını açıklayan davetiye mektubu
 9. Kanada’da seçtiğiniz okulun eğitim ve meslek hayatınızın hedeflerine uygunluğunu dile getiren ve Kanada sonrası için yaptığınız planları açıklayan bir niyet mektubu
 10. Kanada’da resmi olarak tanınmış bir eğitim kurumundan katılanacak kursun kabul tarihlerini, konusunu ve süresini gösteren kabul mektubu
 11. Okul Quebec’teyse ‘certificate d’Acceptation du Quebec’
 12. Tek ebeveyn ile seyahat edecek 16 yaşından küçük çocuklar için gitmeyen ebeveynden alınacak noterde hazırlanmış muvafakatname
 13. Kendi başına seyahat edecek 18 yaşından küçük çocuklar için noterde hazırlanmış anne, baba ve Kanada’da çocuğun mesuliyetini üstlenen kişi tarafından imzalanmış yazılı belge.

*İngilizce ya da Fransızca olmayan tüm evraklar tercüme edilmelidir ve orijinalleri fotokopileri ile birlikte sunulmalıdır.

Education Camp Broşürü

E-Bülten
İsminiz :
E-Posta :

© 2009 education camp Hakkımızda | Kayıt Formu | Bilgi İstek Formu | İletişim