School Login Host Family Login Student Login
Hakkımızda Yaz Okulları Promosyonlar Downloads Foto Galeri Fiyat Listesi Referanslar İletişim
Bookmark and Share
Malta Amerika Avusturya Avusturalya İngiltere İtalya Kanada Almanya Fransa
         
   Eğitim Programları
   Okullar
   Yaz Okulları
 Buradasınız | Anasayfa | Fransa | Üniversite & Master Eğitimi
   Fransa > Üniversite & Master Eğitimi
    Üniversite & Master Eğitimi

FRANSA'DA YÜKSEKÖĞRENİM 

Fransa’da ülkemizde olduğu gibi devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler vardır. Devlet üniversiteleri çoğunlukta olmakla birlikte özel üniversiteler yabancı ülkelerin üniversiteleridir ve bunların eğitim dili genelde İngilizcedir. Devlet üniversitelerinin ücretleri ülkemizdeki devlet üniversiteleriyle eşdeğerken özel üniversite ücretlerinin  de yine ülkemizdeki özel üniversite ücretleriyle eşdeğer olduğunu söyleyebiliriz.

 Fransa dünyada en çok yabancı öğrenci ağırlayan ülkeler arasında 3. sırada yer almaktadır. Ülkedeki toplam öğrenci sayısının yaklaşık %14 ünü yabancı öğrenciler oluşturmaktadır. Yabancı öğrenci sayısının bu kadar fazla olmasının en önemli nedeni ülkede 87 devlet üniversitesinin bulunması ve tüm yabancı öğrencilerin Fransız öğrencilerle aynı statüde kabul edilerek 160 € ile 500 € arasında değişen düşük harç ücretlerinden yararlanmasıdır.

Fransa’da üniversite eğitimi 4 yıl, master 2 yıl ve doktora eğitimi 3 yıl sürmektedir. Fransa üniversitelerinde eğitim dili Fransızcadır ancak pek çoğunda İngilizce eğitim veren bölümler de bulunmaktadır. Fransa’da üniversite eğitimine başlayabilmek için öğrencilerin lise veya dengi ortaöğretim diplomasına sahip olması ve iyi seviyede Fransızca bilmeleri yeterlidir. Yabancı öğrenciler üniversitelerden kabul alabilmek için Fransızca dil bilgilerini Delf- Dalf denilen yeterlilik sınavıyla kanıtlamak zorundadır.

Fransa’da üniversitelerin yanında Grandes Ecoles denilen yüksek okullar bulunmakta ve devlet okullarıyla paralel bir eğitim verdiklerinden dolayı yabancı öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Lisans Giriş Koşulları

Fransa’da üniversite eğitimine başlamak için yabancı öğrenciler yerli öğrencilerden farklı değerlendirilmez. Genel olarak başvurular üniversiteler tarafından her yılın Haziran ayında sonuçlanır ancak başvurular 31 Ocak’a kadar tamamlanmış olmalıdır. Education Camp Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, başvuru dosyanızın hazırlanması  sırasında en doğru yönlendirmeleri yapmakta ve okullara başvurularınızın yapılması konusunda profesyonel bir danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Elbette Fransa’da üniversite eğitimine başlamanız için iyi düzeyde Fransızca bilmeniz gerekir. Bunun için Education Camp Fransa’da sizi bu amaca ulaştırabilecek  kaliteli dil okullarına yönlendirecektir. Hazırlık kursu sonunda alacağınız DALF veya TFC-DAP puanlarınız üniversite başvurunuz sırasında esas alınacaktır. Fransız lisesi mezunlarının bu tür sınavlarla Fransızca bilgisini kanıtlamalarına gerek yoktur; onlar zaten lise eğitimini Fransız dilinde almışlardır.

Son olarak artık Fransa da üniversite adaylarının öğrenim görmek istedikleri bölüme öncelikle kendi ülkesinde yerleşme hakkını elde etmiş olması şartını aramaktadır. Bunun için  adaylar ÖSS’ye girip tercih yaparak istedikleri bölüme yerleşme hakkını elde etmeliler.

Aşağıdaki 3 koşulu sağlayabilen adayların başvuruları Education Camp tarafından profesyonel bir danışmanlık hizmetiyle istedikleri üniversiteye yapılır :

  • Uluslararası standartlara sahip Bakalorya diplomasına veya buna denk bir lise diplomasına sahip olmak (bu eğitime denk eğitim almayan öğrencilerin, 1 yıl süre ile Baccalaureat eğitimi aldıktan sonra, yüksek öğretime devam etmelerine imkan tanınmaktadır.)
  • Öğrenim görmek istediğiniz bölüme kendi ülkenizde yerleşme hakkını  kazanmış olmak
  • Bir Fransız Lisesi’nden mezun değilseniz (Ankara Tevfik Fikret Lisesi, İstanbul Notre Dame de Sion Lisesi, İstanbul Saint Benoit lisesi, İstanbul Saint Joseph lisesi, İstanbul Saint Michel Lisesi, İstanbul Galatasaray lisesi, İstanbul Sainte Pulchérie lisesi, İzmir Saint Joseph Lisesi ve İzmir Tevfik Fikret Lisesi) Fransızca bilginizi gösterir DALF veya TFC-DAP sınavlarından yeterli puanı almış almak

Yüksek Lisans Giriş Koşulları

Fransa’da 2 yıl süren Yüksek Lisans programlarına kayıt yaptırmak için öncelikle 4 yıllık bir lisans programından mezun olmanız gerekir. Lisans eğitime başlarken olduğu gibi yüksek lisans’ta kendi ülkende yerleşme koşulu aranmamaktadır. Giriş koşulları, başvuru ve başlangıç tarihleri her üniversiteye göre değişmektedir.  Hukuk, ekonomi, işletme, yabancı diller, sanat, sosyal bilimler, tıp, sağlık, teknoloji gibi alanlarda çeşitli yüksek lisans programları sunan eğitim kurumlarına başvurularınız doğrudan Education Camp tarafından yapılmaktadır. Bazı programlar için İngilizce eğitim sunan kurumlar da vardır. Lisans eğitimi için şart olduğu gibi yüksek lisans eğitimi için de Fransızca yeterliliğiniz ya belli sınavlarla  (DALF, TFC..) kanıtlanmalı veya başvurulan kurumun varsa yeterlilik sınavından istenen puan alınmalıdır.

Education Camp Broşürü

E-Bülten
İsminiz :
E-Posta :

© 2009 education camp Hakkımızda | Kayıt Formu | Bilgi İstek Formu | İletişim