School Login Host Family Login Student Login
Hakkımızda Yaz Okulları Promosyonlar Downloads Foto Galeri Fiyat Listesi Referanslar İletişim
Bookmark and Share
Malta Amerika Avusturya Avusturalya İngiltere İtalya Kanada Almanya Fransa
         
   Eğitim Programları
   Okullar
   Yaz Okulları
 Buradasınız | Anasayfa | Avusturalya | Üniversite Eğitimi
   Avusturalya > Üniversite Eğitimi
    Üniversite Eğitimi

Avustralya’daki üniversitelerin neredeyse tamamı devlet üniversitesidir. Ayrıca devlet tarafından finanse edilmekte olup tamamen devletin denetimi altındadır. Bu denetim şekli eğitim kalitesini yükseltmektedir. Her yıl yapılan dünya üniversiteleri sıralamasında Avustralya’nın en az 10 okulu ilk 100 arasına girebilmektedir. Bu da eğitim kalitesinin bir kanıtıdır. Avustralya yüksek öğrenimi İngiliz yüksek öğrenimiyle benzerlik gösterir. Lisans eğitimi bazı bölümler dışında 3 senedir. Yüksek lisans ise 1 yıldır .Tüm Avustralya üniversiteleri YÖK tarafından onaylıdır. Ayrıca Avustralya’da üniversite eğitimi diğer ülkelere kıyasla daha ekonomiktir. Eğitim görürken yasal çalışma şansı olması üniversite eğitimi için Avustralya’yı cazip kılmaktadır.

Hazırlık Eğitimi: Üniversitelere kabul için yeterli olmayan öğrenciler ‘foundation’ adı altında bir akademik yıl süren hazırlık eğitimi alırlar. Yabancı öğrencileri üniversite öğrenimi için hazırlayan bu kurslar, dünya genelinde lise eğitim seviye ve sistemlerinin birbirinden farklı olmasından dolayı ortaya çıkmıştır ve Avustralya'da yüksek öğrenim görmek isteyen tüm yabancı öğrencilerin seviyesini, Avustralya'da bir lisede alınan eğitim seviyesine getirmeyi amaç edinir. Bu eğitim süresince öğrenciler hem İngilizcelerini geliştirir hem de üniversitede alacakları eğitim konusuyla uyumlu dersler alırlar. Hazırlık kursları üniversiteler, özel kolejler ve TAFEler tarafından yürütülmektedir.

TAFE: TAFE sistemi Türkiye’deki meslek yüksek okullarıyla benzerlik gösteren Avustralya’daki en yaygın eğitim sistemidir. Lise eğitimi sonrası daha kısa sürede ve daha az maliyetle kariyer sahibi olmak isteyenlerin tercih ettiği program pratiğe yönelik yapısı ve son gelişmelerden faydalanılarak verilen dersleriyle ideal bir sistem sunmaktadır. Otel yönetimi, ön muhasebe, uluslar arası ticaret, bankacılık, bilgisayar, inşaat, telekomünikasyon gibi uzmanlaşmaya yönelik birçok program mevcuttur. Bazıları bir üniversite tarafından yürütülen bazıları üniversitelerle ortaklık kurularak hazırlanan programları bitiren öğrenciler kredilerini bir üniversiteye saydırarak eğitimlerine devam edebilmekte ve  biri TAFE , diğeri üniversiteden 2 diploma sahibi olabilmektedir. Ayrıca TAFElerde alınan eğitim teoriden ziyade pratiğe yönelik olduğundan üniversite öğrenimi sonrası pratik bilgiler kazanmak isteyenler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. TAFE okullarında mesleki eğitimin dışında başlangıçtan ileri düzeye kadar İngilizce eğitimi almakta mümkündür.

Lisans & Yüksek Lisans & MBA & Doktora Programları: Avustralya’da lisans ve doktora programları 3 yıl, yüksek lisans programları ise 1 yıl sürmektedir. Lisans ve yüksek lisans için eğitim maliyetleri AUD15.000-AUD20.000 arasında değişmektedir. Yüksek lisans ve MBA programları için iş deneyimi sahibi olmak gerekebilir. Özellikle MBA için 2-5 yıl süreli bir iş deneyimi şart koşulmaktadır.

Kabul Koşulları:

  1. Akademik anlamda belli koşullardan bahsedilemez.  Çok iyi seviyede İngilizce bilgisinin yanı sıra her okul kendi şartlarını kendi belirler. Eğitimler temmuz ve ocak aylarında başlar. Avustralya okulları son eğitiminizin seviye ve içeriğine bakar ve transkriptinizi değerlendirir. Bazı okullar ise belirli dersleri başarıyla geçmiş olmanız koşulunu arar.
  2. Tüm uluslararası öğrencilerden İngilizce seviyelerini belgelemeleri istenir. Alanlara göre değişmekle birlikte hazırlık programları için IELTS 5.5, lisans için IELTS 6, yüksek lisans için IELTS 6-6.6 beklenmektedir. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler üniversite ya da kolejlerin dil okullarına veya ortak olarak çalıştıkları dil okullarına yönlendirilerek İngilizcelerini ilerletmeleri beklenir. Öğrenciler yeterli İngilizce seviyesine geldikten sonra üniversiteye başvurabilirler.
  3. Öğrencilerin lisans programları için lise öğretmenlerinden, yüksek lisans programları için ise akademik ve daha önce  çalıştıkları yerden referans mektubu getirmeleri gerekmektedir.
  4. Öğrencilerin hedef, beklentilerini ve neden o üniversitede ilgili bölümde okumak istediğini açıklayan ayrıntılı bir niyet mektubu yazmaları gerekmektedir.
Education Camp Broşürü

E-Bülten
İsminiz :
E-Posta :

© 2009 education camp Hakkımızda | Kayıt Formu | Bilgi İstek Formu | İletişim